Počet výsledků: 60

Otevřít filtraci

Screening rakoviny děložního čípku neboli cervikální screening je screeningový program zaměřený na vyhledávání časných stadií karcinomu děložního hrdla. Cervikální screening provádějí ambulantní gynekologové. Každá žena od 15 let věku má v České republice nárok na preventivní gynekologickou prohlídku, která je jedenkrát ročně hrazena z veřejného zdravotního pojištění. K této prohlídce nepotřebuje žádanku od svého praktického lékaře ani od jiného lékaře; stačí se telefonicky objednat ke svému ošetřujícímu gynekologovi. Cervikální screening je prováděn cytologickým vyšetřením stěru z děložního čípku, který gynekolog odebere při preventivní prohlídce. Odběr stěru je jednoduchá metoda, která trvá asi 10 minut a zahrnuje jen o málo víc než vyšetření pochvy. Buňky z děložního čípku jsou odebrány pomocí malé špachtličky či kartáčku. Odebrané buňky pak lékař pošle do jedné z akreditovaných cytologických laboratoří, kde mezi nimi odborníci pod mikroskopem hledají změněné buňky. Výsledek vyšetření pak laboratoř pošle zpátky ošetřujícímu gynekologovi. Viz také screening, rakovina, děložní čípek, karcinom děložního hrdla, screeningová cytologie.

Rakovina děložního čípku je lidové označení pro karcinom děložního hrdla. Viz také rakovina, děložní čípek.

Děložní čípek (lat. portio vaginalis cervicis uteri) je spodní část děložního hrdla, která vyčnívá do pochvy a je snadno přístupná při běžném gynekologickém vyšetření. Obrázek: Děložní čípek zdravé ženy, která již dvakrát rodila. Takto vidí děložní čípek lékař při běžné gynekologické prohlídce. (Zdroj: By Ep11904 - Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11094036)

Screening rakoviny tlustého střeva a konečníku neboli kolorektální screening je screeningový program zaměřený na vyhledávání časných stadií kolorektálního karcinomu. Kolorektální screening je realizován buď pomocí testu okultního krvácení do stolice (TOKS), který poskytují nebo zprostředkovávají praktičtí lékaři, nebo pomocí screeningové kolonoskopie, která se provádí na specializovaných pracovištích. V období mezi 50. a 54. rokem života je ideální provádět test na okultní krvácení do stolice každoročně, od 55 let výše pak ve dvouletém intervalu. Od 50 let má člověk možnost zvolit si mezi screeningovou kolonoskopií prováděnou jednou za 10 let, nebo TOKS. Viz také screening, rakovina, tlusté střevo, konečník, kolorektální karcinom, screeningová kolonoskopie, test okultního krvácení do stolice.

Screening rakoviny prsu neboli mamografický screening je screeningový program zaměřený na vyhledávání časných stadií karcinomu prsu. Mamografický screening se provádí pomocí mamografického vyšetření. Každé ženě ve věku nad 45 let je z veřejného zdravotního pojištění všemi zdravotními pojišťovnami v ČR plně hrazeno screeningové mamografické vyšetření jednou za dva roky. K tomuto vyšetření je potřeba mít žádanku od gynekologa nebo praktického lékaře. Screeningová mamografie se provádí ve speciálních mamografických centrech. Mamografie může být v některých případech doplněna ultrazvukovým vyšetřením prsu. Viz také screening, rakovina, prs, karcinom prsu, screeningová mamografie.

Screening rakoviny plic je screeningový program zaměřený na vyhledávání časných stadií karcinomu plic. Rakovině plic lze nejlépe předcházet nekuřáctvím. Přestat s kouřením se vyplatí i lidem, kteří kouří už celé roky. V lednu 2022 byl v České republice nicméně zahájen nový screeningový program, tzv. program časného záchytu rakoviny plic. Týká se lidí, kteří jsou rakovinou plic nejvíce ohroženi. Jde o občany ve věku 55–74 let, kteří za svůj život prokouřili 20 nebo více balíčkoroků. To znamená, že člověk např. kouří po dobu 20 let jeden balíček (20 cigaret) denně, nebo po dobu 10 let dva balíčky (40 cigaret) denně, případně po dobu 5 let čtyři balíčky (80 cigaret) denně. Počet prokouřených balíčkoroků si můžete sami snadno spočítat na některé z on-line dostupných kalkulaček, např. na webu Masarykova onkologického ústavu. Cílem screeningu karcinomu plic je zvýšit podíl pacientů, u nichž je rakovina plic odhalena v časném klinickém stadiu, a zlepšit tak jejich šanci na úplné uzdravení. Viz také screening, rakovina, plíce, karcinom plic.

Screening rakoviny prostaty je screeningový program zaměřený na vyhledávání časných stadií karcinomu prostaty. Rakovina prostaty se v časném stadiu obvykle neprojevuje žádnými obtížemi. Projevy jako např. potíže při močení se v případě rakoviny objevují až v pozdních stadiích, když zhoubný nádor naroste do takové velikosti, že tlačí na močovou trubici. V takovém případě už může jít o pozdější stadium nádoru a léčba je již výrazně složitější. Časný záchyt je tak možný jen při preventivním vyšetření. Od ledna 2024 je v České republice zaveden nový screeningový program, tzv. program časného záchytu karcinomu prostaty. Jeho cílem je zvýšit podíl pacientů, u nichž je rakovina prostaty odhalena v časném klinickém stadiu, a zlepšit tak jejich šanci na úplné uzdravení. Viz také screening, rakovina, prostata, karcinom prostaty.

Rakovina děložní sliznice je lidové označení pro karcinom endometria. Viz také rakovina, děložní sliznice.

Čípek má v souvislosti s lékařstvím několik různých významů: čípek v sítnici – jeden ze dvou hlavních typů světločivých buněk, čípek jako léková forma: ve formě čípků se např. podávají některé léky kojencům, děložní čípek, patrový čípek.

Čípky jsou jedním ze dvou hlavních typů světločivých buněk, které se nacházejí v sítnici. Na rozdíl od tyčinek fungují čípky nejlépe při dobrém osvětlení. Čípky reagují odlišně na světlo různých vlnových délek, a jsou tak zodpovědné za barevné vidění. Čípky jsou nejhustěji rozmístěny v tzv. centrální jamce sítnice (lat. fovea centralis), která se nachází uprostřed žluté skvrny. Směrem k okrajům sítnice se hustota čípků naopak snižuje. V lidském oku se nachází asi 6–7 milionu čípků. Viz také tyčinky (v sítnici).

Zobrazeno 1 až 10 z 60

Počet výsledků